19-06-2026
Je denkt het vaak te weten, maar écht zeker weet je het pas als je het doet.
In onze praktische veldlabs, die we door het hele land organiseren, proberen we complexe onderwerpen zo simpel mogelijk uit te leggen. Ons vakgebied is nu eenmaal niet eenvoudig, juist daarom is een goede basiskennis essentieel.
Omdat deelnemers werken in hun eigen software, krijgen we tijdens praktijkopdrachten regelmatig vragen over de werking daarvan. We helpen bij het toepassen van standaarden, maar een echte ‘knoppencursus’ kunnen wij niet geven. Met inmiddels ruim twee jaar ervaring in de veldlabs, herkennen we gelukkig vaak wel de vraag achter de vraag.
Artikel-inhoud-lid/leden
Een voorbeeld dat we regelmatig horen:
“Ik kan alleen het eerste lid van een artikel annoteren. Klopt dat?”
Nee, dat klopt niet. Elk lid kan van eigen annotaties worden voorzien.
Wat speelt hier dan?
Bij documenten met een artikelstructuur (zoals een plan of verordening) annoteer je op het niveau van een artikel of een lid:
- Heeft een artikel eigen inhoud? Dan annoteer je het artikel
- Bevat het artikel leden? Dan heeft het artikel zelf geen inhoud en annoteer je de afzonderlijke leden.
Waarom dacht de deelnemer dan toch dat er een lid werd geannoteerd?
Heel simpel: er waren geen leden aangemaakt in de software. In de inhoud van het artikel was de tekst van onze oefencasus letterlijk ingetypt. Beginnend met 1. Eerste regel tekst. En op de volgende regel 2. Tweede regel tekst.
In de veldlab casus werken we bewust met verschillende tekst structuurelementen, zodat deelnemers hiermee vertrouwd raken. Een veelgehoorde conclusie is dan ook:
“Een plan of verordening maken is geen kwestie van knippen en plakken. Je bouwt de structuur actief op in de software.”
Meer overzicht met de viewer ‘Regels op de kaart’
In de veldlabs besteden we bij iedere annotatie ook aandacht aan hoe deze terugkomt in de viewer Regels op de kaart (hierna: viewer).
We kijken daarbij onder andere naar:
- De weergave in het kenmerkenscherm
- Wat zichtbaar is op de kaart
- De beschikbare filtermogelijkheden
Door deze doorwerking goed te begrijpen, kun je bewustere keuzes maken bij het opstellen en annoteren van een plan of verordening.
We merken dat deelnemers de viewer nog niet altijd volledig benutten en dat extra oefening helpt.
Sinds begin mei is er een waardevolle uitbreiding: via de tab ‘Plekinfo’ kun je nu automatisch alle kenmerken uit een document tonen, zonder eerst een locatie te kiezen.
Dit maakt het veel eenvoudiger om:
- Overzicht te krijgen
- Te filteren
- Voorbeelden van andere bevoegde gezagen op te zoeken
Wanneer we deze functionaliteit laten zien, leidt dat regelmatig tot enthousiaste reacties. De uitbreiding wordt duidelijk als een meerwaarde ervaren.
Meer informatie hierover vind je op de website van het IPLO:
Regels op de kaart: documentkenmerken voortaan te bekijken zonder locatiekeuze