Bij het structureren van de regels en tekst kan je de elementen Geserveerd en Vervallen gebruiken. Dit is 'lege' inhoud (die je niet kan vullen), waarmee bij weergave op overheid.nl en in Regels op de kaart de tekst ‘Gereserveerd' of 'Vervallen' wordt gegenereerd. Met Gereserveerd kan je alvast een structuur opbouwen voor toekomstige aanvullingen. Met Vervallen blijf je zien dat een de tekst heeft bestaan (maar inmiddels is vervallen) en kan je de nummering gelijk houden. Hieronder een voorbeeld van hoe Gereserveerd eruit ziet in Regels op de kaart (links) en de regelingenbank (rechts):
Als je tekst of regels wilt laten vervallen of reserveren, is het belangrijk dat je de elementen gebruikt en niet handmatig de tekst 'Vervallen' of 'Gereserveerd' toevoegt. Voor een uitgebreide uitleg over waarom dit zo is en hoe het vervallen van artikelen en leden precies werkt, kan je dit artikel bekijken: Hoe kan ik een artikel of lid in mijn omgevingsdocument laten vervallen? | Wegwijzer TPOD.
Je kan Gereserveerd en Vervallen gebruiken in de verschillende onderdelen van de regeling: in het lichaam (zowel voor de regels, als de beleidstekst), de toelichting en de bijlagen.
In omgevingsdocumenten met een artikelstructuur kan je Gereserveerd en Vervallen op het hoogste niveau (van een Hoofdstuk) gebruiken. Je kan daaronder (in het betreffende hoofdstuk) dan geen inhoud meer plaatsten en bijvoorbeeld geen artikelen toevoegen. Een lid kan je niet niet aanmerken als gereserveerd of vervallen: het artikel is het laagste niveau.
In omgevingsdocumenten met een vrijetekstructuur kan je op het niveau van de divisie en divisietekst Gereserveerd en vervallen gebruiken. Ook voor de vrijetekststructuur geldt dat als je op het hoogste niveau (van een divisie) een tekst op Vervallen of Gereserveerd zet, je daaronder geen inhoud meer kan plaatsen.
In het besluit kan je de elementen Gerserveerd en Vervallen niet gebruiken omdat je het besluit niet kan wijzigen. Je kan Gereserveerd dan ook niet vervangen voor inhoud en onderdelen van een genomen besluit kan je niet laten vervallen.